Wybór książek dla maluchów (12-36 miesięcy)

Po zapoznaniu się z zaleceniami dotyczącymi zabawy dla niemowląt, przyjrzyjmy się teraz maluchom, zaczynając od książek, a w kolejnych postach patrząc na zabawki dla 12-36 miesięcznych dzieci w naszym życiu. Małe dzieci uwielbiają powtarzać i nalegają na słuchanie swoich ulubionych książek w kółko i w kółko. Po wielokrotnym wysłuchaniu, większość z nich staje się tak zaznajomiona ze swoimi najukochańszymi książkami, że stają się czujne na pominięte strony lub brakujące słowa.

 

Wybierz interesujące tematy

Dobre książki dla młodszych maluchów obejmują te skupiające się na tematach, które ich interesują, takich jak zwierzęta, jedzenie i twarze z różnymi wyrazami. Możesz włączać książki z wieloma obrazkami na stronie, ale te obrazki powinny być wizualnie proste. Poproś dziecko o nazwanie przedmiotów na stronie. Jeśli czytasz o zwierzętach, poproś dziecko, aby wydawało odgłosy zwierząt,

Dla starszych maluchów dobre są książeczki z powtarzającym się tekstem, które pozwalają dziecku samodzielnie "czytać" historyjki oraz takie, które opowiadają o znajomych doświadczeniach, takich jak wyjście do parku czy gotowanie. Inne pomocne książki zachęcają do rozwijania umiejętności, takich jak ubieranie się, toaleta i dzielenie się. Jest to wiek, w którym "zrób to sam" jest częstym refrenem, a książki pokazujące dzieci, które z powodzeniem wykonują codzienne zadania, wzmacniają pojawiające się umiejętności.

Zaangażuj swoje dziecko

Niech czas na opowiadanie stanie się częścią każdego dnia. Zaangażuj dziecko w opowieść, zadając pytania o to, co będzie dalej lub jak czują się bohaterowie. Pytania te rozwijają pamięć sekwencyjną i zachęcają do badania uczuć oraz tego, jak mimika twarzy odzwierciedla uczucia. . Zachęcaj dziecko do wypowiadania znanych słów i zwrotów, które pojawiają się w książce.

Tworzenie książek

Możesz również zrobić książkę ze zdjęciami swojego dziecka, aby zachęcić je do rozwoju językowego i społeczno-emocjonalnego. Można zrobić książkę o codziennych czynnościach, takich jak chodzenie do przedszkola i powrót do domu. Dołącz zdjęcia dziecka zaangażowanego w ulubione zajęcia w obu miejscach. Zdjęcia ulubionych osób w przedszkolu zachęcają dziecko do dzielenia się informacjami i uczuciami na temat osób, z którymi spędza dzień, co wspomaga jego rozwój językowy i pozwala spojrzeć na sprawę z perspektywy dziecka.

Dokumentuj doświadczenia

Dokumentowanie wycieczek do dziadków za pomocą zdjęć tych wyjątkowych ludzi w ich domach, zaangażowanych we wzajemnie zachwycające zajęcia z dzieckiem, również sprzyja rozwojowi języka. Pozwól dziecku opisać kto, co, kiedy i gdzie jest na zdjęciu i zapisz to. Pomaga to dziecku dowiedzieć się, kto jest kim w jego rodzinie, rozwinąć pamięć sekwencyjną i utrwalić te wspomnienia. Zapisywanie tego, co mówi dziecko i czytanie mu tego z powrotem, pokazuje związek między językiem mówionym i pisanym.

Spacer po alei wspomnień

Któż z nas nie lubi "spacerów uliczkami pamięci", które przypominają nam o czasach spędzonych z ukochanymi członkami dalszej rodziny? Mamy zdjęcie naszego syna jako "promiennego" przedszkolaka ubranego w strój marynarski, który nazwał "krawiecką tuniką". Pokazuje tort, który razem z moją mamą upiekł i ozdobił zdjęciem swojego "bohatera minuty", Popeye'a. W tamtym czasie zdjęcie to skłoniło go do opowiedzenia pewnej historii. Trzy dekady później zaprasza nas do zatrzymania się, przypomnienia sobie i ponownego przeżycia tej wyjątkowej chwili.

Jakie książki polecacie dla maluchów (i przedszkolaków, jeśli o to chodzi)? Dajcie nam znać, jakie są Wasze absolutnie ulubione. Chętnie stworzymy listę, którą podzielimy się z naszymi czytelnikami.