Co to jest uciskanie piersi? (Podpowiedź: to nie jest bolesne!)
Jednym z najpiękniejszych efektów macierzyństwa jest to, że zaczynasz bardziej doceniać swoje ciało i wszystko, do czego jest zdolne. Może to być szczególnie prawdziwe, jeśli zdecydujesz się karmić swoje dziecko piersią. Wybór ten oczywiście niesie ze sobą nowe wyzwania - i zmusza do przyjęcia nowych nawyków. Jednym z nich jest uciskanie piersi.
Poniżej omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o tej powszechnej i przydatnej praktyce.
Czym jest uciskanie piersi i czy powinnaś je stosować?
Termin "uciskanie piersi" brzmi nieco boleśnie - jak zabieg medyczny, którego chętnie byś unikała. Ale w rzeczywistości nie jest to wcale bolesny proces.
Uciskanie piersi to po prostu praktyka polegająca na delikatnym ściskaniu piersi podczas sesji karmienia piersią w celu masażu gruczołów mlecznych. W ten sposób uwalnia się więcej mleka dla dziecka i zwiększa się przepływ mleka. Zasadniczo jest to praktyka, która stymuluje odruch wypływu mleka, bardziej powszechnie nazywany wypływem.
Jeśli chcesz zatrzymać dziecko przy piersi przez dłuższy czas, uciskanie piersi sprawi, że gruczoły mleczne zostaną całkowicie opróżnione. Oznacza to, że Twoje dziecko otrzymuje maksymalną ilość mleka, jaką masz do dyspozycji. Jest to praktyka, z której wiele mam może skorzystać i korzysta, więc nie wahaj się jej spróbować.
Jeśli nie brzmi to jak metoda dla Ciebie, sprawdź kilka innych sposobów na zwiększenie podaży mleka tutaj.
Kiedy należy stosować ucisk na piersi i jak to robić prawidłowo?
Możesz spróbować ucisku piersi, jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko nie opróżnia w pełni piersi samodzielnie lub jeśli obawiasz się, że nie produkujesz wystarczająco dużo mleka. Jeśli zmagasz się z którymś z tych wyzwań, oto jak zacząć stosować uciskanie piersi:
Krok 1: Podczas karmienia piersią poczekaj na moment, w którym dziecko przestanie ssać. Zauważysz, że ruchy szczęk uległy spowolnieniu i nie będziesz mogła usłyszeć połykania.
Krok 2: Kiedy nadal trzymasz dziecko przy piersi jedną ręką, drugą ręką obejmij tę samą pierś. Następnie umieść kciuk na piersi. Następnie zacznij delikatnie ściskać pierś pomiędzy kciukiem i palcami.
Upewnij się, że Twoja ręka jest umieszczona wystarczająco daleko od ust dziecka. W ten sposób nie przerwiesz zatrzaskiwania, ale nadal będziesz mogła masować gruczoły mleczne.
Krok 3: Kiedy mleko zacznie płynąć, naciskaj na pierś, kontynuując karmienie dziecka. Kiedy zauważysz przerwę w połykaniu, możesz zmniejszyć nacisk i rozluźnić również rękę. Możesz kontynuować zwiększanie i zmniejszanie nacisku tak długo, jak długo czujesz, że mleko płynie, a dziecko jest zainteresowane kontynuowaniem karmienia.
Wskazówki, o których warto pamiętać, jeśli zmagasz się z uciskiem piersi
Jak większość rzeczy w macierzyństwie, możesz nie opanować uciskania piersi za pierwszym razem - i to jest w porządku! Jeśli nie czujesz się na siłach, aby to opanować, wypróbuj poniższe wskazówki, aby osiągnąć sukces:
- Upewnij się, że jesteś w wygodnej pozycji do karmienia i że dziecko ma głęboki zatrzask. Poduszka do karmienia Boppy może być bardzo pomocna w osiągnięciu tego celu.
- Jeśli Twoje piersi są mniejsze, możesz mieć wrażenie, że nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby Twoja ręka i usta dziecka mogły ze sobą współistnieć. Spróbuj zmienić pozycję ręki i cofnąć ją nieco do tyłu. Następnie, zamiast ściskać górną i dolną część piersi, umieść palce na górnej części piersi i dociśnij ją do ściany klatki piersiowej.
- Staraj się trzymać palce w miejscu, a nie pozwalać im przesuwać się tam i z powrotem wzdłuż piersi.
- Jeśli poczujesz ból lub dyskomfort, oznacza to, że naciskasz zbyt mocno. W takim przypadku powinnaś natychmiast przestać.
Często zadawane pytania
Karmienie piersią jest piękną i naturalną praktyką, którą lubi wiele mam. Nie oznacza to jednak, że nie jest to również jedna z najbardziej stresujących i frustrujących części macierzyństwa.
Jeśli już martwisz się o swoje zapasy mleka i o to, czy Twoje dziecko jest wystarczająco odżywione i czy przybiera na wadze, czasami myśl o spróbowaniu czegoś nowego może wydawać się przytłaczająca. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz pytania na ten temat. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na dwa najczęstsze pytania dotyczące uciskania piersi:
-
Czy uciskanie piersi zwiększy podaż mleka?
Krótka odpowiedź brzmi: tak, uciskanie piersi zazwyczaj zwiększa podaż mleka, jeśli jest wykonywane konsekwentnie przez dłuższy czas. Piersi działają na zasadzie podaży i popytu. Gdy popyt rośnie, piersi opróżniają się częściej i dokładniej, organizm dostaje sygnał, by zacząć produkować więcej mleka. Ponieważ uciskanie piersi jest często lepsze w opróżnianiu piersi niż u noworodka, który dopiero opanowuje karmienie piersią - lub nawet u starszego dziecka, którego zatrzask jest nieco zbyt płytki - konsekwentne uciskanie piersi zwykle prowadzi do zwiększenia podaży mleka.
-
Czy uciskanie piersi spowoduje zatkanie przewodu mlecznego?
Nie! W rzeczywistości uciskanie piersi jest często zalecane przez lekarzy i konsultantów laktacyjnych jako sposób leczenia bolesnego, zatkanego przewodu mlecznego. Działa to w ten sposób, że częstsze opróżnianie piersi pomaga stymulować przepływ mleka i udrożnić kłopotliwy, zatkany przewód. W tym przypadku nie będziesz stosować ucisku piersi podczas sesji karmienia piersią. Zamiast tego używaj go przed lub po, aby móc przesunąć mleko w kierunku sutka bez obaw o zatrzaśnięcie się dziecka.
Przemyślenia końcowe
Karmienie dziecka piersią jest bardzo osobistym doświadczeniem i różni się w zależności od kobiety. Jeśli uważasz, że uciskanie piersi może pomóc Ci w osiągnięciu celów związanych z karmieniem piersią, spróbuj. Twój lekarz lub konsultant laktacyjny może udzielić Ci wskazówek, aby pomóc Ci to osiągnąć, jeśli nie czujesz się pewnie.
Jeśli okaże się, że jest to dla Ciebie trudne lub nie czujesz się komfortowo kontynuując karmienie, bądź dla siebie łagodna. Wszystkie kobiety są inne. To, co sprawdza się u jednej mamy, nie zawsze będzie działać u innej. To, że uciskanie piersi jest powszechne, nie oznacza, że przyniesie takie rezultaty, jakich szukasz.
Bez względu na to, jak wygląda Twoje doświadczenie z karmieniem piersią, pamiętaj, że jest ono wyjątkowe dla Ciebie i Twojego dziecka. Budujecie specjalną więź. Jednak jest to również spore wyzwanie na wielu poziomach. Jeśli masz problemy z podażą mleka lub Twoje dziecko nie opróżnia w pełni piersi, skorzystaj z powyższego przewodnika i wypróbuj uciskanie piersi.