5 ważnych sygnałów, aby zadzwonić do lekarza w ciąży


Akcesoria dla rodziców i niemowląt
Dwustronny Kokon Dla Noworodka / Otulacz Muzpony Havana Kup teraz
Poduszka do Noszenia i Karmienia Candide - Wsparcie Snu Topponcino Kup teraz
Torba do Wózka + Przewijak Fresk - Dachsy Kup teraz

Od rozstępów, przeciekających piersi, do dosłownego zapuszczania brody (tak, możesz zapuścić włosy na twarzy!) jest jasne, że ciąża może spowodować, że Twoje ciało zrobi kilka dziwnych rzeczy. Jednak w tym artykule zamierzam omówić niektóre komplikacje cią żowe, które możesz mieć, a które powinnaś ZAWSZE, w 100% przypadków, zgłosić swojemu lekarzowi.

Znaki, po które należy zadzwonić do lekarza w ciąży!

1) Krwawienie

Krwawienie z pochwy jest zawsze przerażające podczas ciąży. Kiedy miesiączkujesz bez miesiączki, kropla krwi w toalecie może być dość denerwująca.

Niektóre kobiety doświadczają krwawienia w pierwszym trymestrze, kiedy dziecko zagnieżdża się w ścianie macicy. Jest to zwykle opisywane jako bardzo lekkie plamienie, które często występuje nawet zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży.

Przyczyny krwawienia z pochwy obejmują:

 • Problemy z łożyskiem, w tym previa lub abruption: Previa łożyska jest wtedy, gdy łożysko jest implantowane blisko lub całkowicie pokrywa szyjkę macicy. Zazwyczaj nie jest to szkodliwe dla dziecka, chyba że krwawienie jest nadmierne. Oderwanie łożyska to sytuacja, w której łożysko odrywa się od ściany macicy, częściowo lub całkowicie. Oderwanie łożyska jest stanem nagłym i zazwyczaj towarzyszy mu nieustanny, szarpiący ból brzucha w miejscu, w którym doszło do przerwania.
 • Poronienie: Poronieniu często towarzyszą skurcze brzucha i obfite, jasnoczerwone krwawienie. Im dalej jesteś w ciąży, tym silniejsze będą skurcze i silniejsze krwawienie.
 • Stosunek seksualny: Seks jest bardzo częstym powodem krwawienia z pochwy podczas ciąży. Szyjka macicy jest bardzo naczyniowa (płynie do niej dużo krwi) i każdy rodzaj manipulacji może spowodować krwawienie.
 • Uraz jamy brzusznej: Zewnętrzne urazy ciała mogą powodować krwawienie z pochwy, takie jak wypadek samochodowy lub upadek.
 • Ciąża pozamaciczna: Ciąża pozamaciczna jest nagłym przypadkiem medycznym i czasami wiąże się z krwawieniem z pochwy. Jest ona również związana z silnym bólem brzucha. Dzieje się tak, gdy zarodek zagnieżdża się poza macicą, zazwyczaj wewnątrz jednego z jajowodów.
 • Przedwczesny poród: Podobnie jak szyjka macicy może lekko krwawić podczas porodu w terminie, przedwczesny poród często powoduje krwawienie, ponieważ występują skurcze i zmienia się szyjka macicy.
 • Pęknięcie macicy: Pęknięcie macicy jest bardzo rzadkim przypadkiem, który najprawdopodobniej przydarzyłby się rodzącej kobiecie, która miała wcześniej cesarskie cięcie. Może się to jednak zdarzyć każdemu, niezależnie od okoliczności.
 • Infekcja: Czasami infekcje bakteryjne pochwy, infekcje macicy lub choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować krwawienie.

2) Ból brzucha

Jest tylko jeden moment, kiedy powinnaś mieć ból brzucha, który jest uzasadniony w czasie ciąży, a mianowicie kiedy jesteś w trakcie porodu! Dokładnie po 37 tygodniu. Wszystkie inne przypadki powinny zostać zgłoszone lekarzowi, ponieważ ból brzucha może sygnalizować wiele różnych problemów. Większość z nich poruszyłam powyżej w sekcji dotyczącej krwawienia, ale niektóre częste powody obejmują:

 • Przedwczesny poród
 • Poronienie
 • Skurcze Braxtona-Hicksa
 • Oderwanie łożyska
 • Ciąża pozamaciczna
 • Infekcje
 • Pęknięcie macicy
 • Zaparcia
 • Ból więzadła okrągłego: Macica jest mięśniem, a z przodu brzucha biegną wzdłuż niej więzadła, które rozciągają się wraz ze wzrostem dziecka. Czasami to rozciąganie może być bolesne i powodować pewien dyskomfort podczas ciąży. Może się to zdarzyć zwłaszcza przy zmianie pozycji. Ważne jest, aby zauważyć, że ból więzadła okrągłego nie jest w ogóle szkodliwy dla dziecka.

3) Wyciek

Płyn owodniowy jest poduszką, która pomaga chronić dziecko podczas ciąży. Jest on również ważny dla dojrzewania płuc dziecka.

Często zdarza się, że wody odchodzą samoistnie, kiedy jesteś w trakcie porodu, jednak czasami dzieje się to jeszcze przed terminem. To jest to, co twój OBGYN jest zaniepokojony, jeśli zgłaszasz wyciek z pochwy przed 37 tygodniem.

Czasami infekcje pochwy mogą powodować zwiększoną ilość wydzieliny podczas ciąży. Również pod koniec ciąży, możesz mieć wzrost w tym absolutorium, jak twoje ciało przygotowuje się do pracy.

Upławy mają jednak inną konsystencję niż płyn owodniowy. Płyn owodniowy jest zazwyczaj znacznie obfitszy i bardziej wodnisty niż normalna wydzielina z pochwy.

Jeśli uważasz, że odeszły Ci wody płodowe w dowolnym momencie ciąży, niezależnie od wieku ciążowego, skontaktuj się z lekarzem. Istnieje szereg badań, które mogą być wykonane w celu ustalenia, czy doszło do pęknięcia wód płodowych, czy też nie.

4) Zmniejszenie ilości ruchów

Kiedy jesteś w około 24 tygodniu ciąży, Twój lekarz porozmawia z Tobą o przeprowadzeniu "liczenia kopnięć płodu". Jest to prosty sposób na sprawdzenie, czy dziecko czuje się dobrze!

Zasadniczo to, co robisz, to leżenie na lewym boku bez żadnych przeszkód i zwracanie uwagi na to, jak porusza się dziecko.

Powinnaś to robić mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Ja zwykle robiłam to przed zaśnięciem o 8 rano po długiej nocnej zmianie, ponieważ wtedy moje dziecko najbardziej lubiło się ruszać!

Powinnaś liczyć, ile razy dziecko się porusza i jak długo mu to zajmuje. Liczy się każdy ruch, od małego trzepotania do ogromnego kopnięcia. Aby "zaliczyć", dziecko powinno poruszyć się dziesięć razy w ciągu dwóch godzin. Możesz przestać liczyć, gdy dziecko poruszyło się dziesięć razy. Czasami dzieci poruszają się wszystkie dziesięć razy w ciągu pierwszej minuty! Czasami jest to bliżej granicy dwóch godzin. Każde z tych zjawisk jest normalne!

Jeśli dziecko nie poruszy się dziesięć razy w ciągu dwóch godzin, skontaktuj się z lekarzem. Może to być znak, że dziecko jest w niebezpieczeństwie. Pomyśl o tym, że kiedy czujesz się chora lub źle się czujesz, nie lubisz się ruszać i wolisz zostać w łóżku. Jest to ten sam powód, dla którego dzieci poruszają się mniej, gdy są zestresowane.

Ważne jest, aby zauważyć, że dzieci mają cykle snu w łonie matki, a kiedy dzieci śpią, nie poruszają się tak bardzo. Dzieci mają tendencję do lubienia spać, kiedy ty jesteś w ruchu. Dlatego tak ważne jest, abyś liczyła kopnięcia płodu, kiedy leżysz, ponieważ właśnie wtedy dzieci lubią się budzić!

5) Ból głowy lub niewyraźne widzenie

Kiedy idziesz na zaplanowaną wizytę, lekarz zawsze zapyta Cię, czy masz bóle głowy lub niewyraźne widzenie.

Bóle głowy lub niewyraźne widzenie mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego, który jest groźnym powikłaniem ciąży dla Ciebie i dziecka.

Stan przedrzucawkowy jest bardziej powszechny pod koniec ciąży, ale może wystąpić w każdym momencie po 20 tygodniu ciąży. Charakteryzuje się on podwyższonym ciśnieniem krwi, obrzękami kończyn i obecnością białka w moczu. Jest to również powód, dla którego musisz sikać do kubeczka za każdym razem, gdy idziesz do lekarza!

Stan przedrzucawkowy jest niebezpieczny dla Ciebie, ponieważ jeśli Twoje ciśnienie krwi jest bardzo wysokie, może to doprowadzić do ataku lub udaru. Jest on również bardzo niebezpieczny dla dziecka, ponieważ wraz z podwyższonym ciśnieniem krwi, zmniejsza się przepływ krwi i tlenu do łożyska, co ostatecznie oznacza mniejszy przepływ krwi i tlenu dla dziecka.

Wiem, że mówiłam to już kilkanaście razy, ale PROSZĘ zwrócić się z każdą z tych obaw do swojego lekarza. Nie polegaj na mnie w diagnozowaniu powikłań ciąży. Jestem pielęgniarką, ale nie jestem TWOJĄ pielęgniarką, ani nie jestem lekarzem! Moim celem jest edukacja. Proszę zobacz moje zrzeczenie się odpowiedzialności. Z tym powiedziane, oto bezpieczna i zdrowa ciąża!

Szczęśliwego porodu!

O autorze:

TEN ARTYKUŁ ZOSTAŁ PIERWOTNIE OPUBLIKOWANY NA MOMMYLABORNURSE.COM
POWYŻSZE STWIERDZENIA NIE ZOSTAŁY OCENIONE PRZEZ FOOD AND DRUG ADMINISTRATION. TEN PRODUKT NIE JEST PRZEZNACZONY DO DIAGNOZOWANIA, LECZENIA, WYLECZENIA LUB ZAPOBIEGANIA JAKIMKOLWIEK CHOROBOM. PLUS, INNE UJAWNIENIE PRAWDOPODOBNIE Z CZYMKOLWIEK CO ZAMIESZCZAMY, CO MOŻE BYĆ UWAŻANE ZA PORADĘ MEDYCZNĄ.
*TEN POST SŁUŻY WYŁĄCZNIE CELOM INFORMACYJNYM I ROZRYWKOWYM. JEŚLI POTRZEBUJESZ POMOCY MEDYCZNEJ, ZWRÓĆ SIĘ DO SWOJEGO LEKARZA SPECJALISTY.

Sprawdź ofertę zabawek, mat edukacyjnych i karuzeli do łóżeczka
Zabawki Janod - Tablica z Magnesami w Walizce 4 w 1 Kup teraz
Mata Edukacyjna Skip Hop - ABC & Me Kup teraz
Karuzela do Łóżeczka Little Dutch - Biała / Ocean / Mięta Kup teraz