Ruch i ćwiczenia w ciąży [Holistyczny przewodnik od lekarza rodzinnego i ginekologa]

W internecie jest mnóstwo informacji na temat tego, jak stworzyć szczęśliwą i zdrową ciążę, ale nic nie pobije szansy, aby usłyszeć to bezpośrednio od eksperta! Dlatego byłam tak podekscytowana, że miałam okazję przeprowadzić wywiad z Patricią Ladis, PT, CBBA. Praktykuje ona terapię holistyczną od 22 lat i niedawno wydała książkę wraz z dr Anitą Sadaty, wysoko cenioną holistyczną ginekologiem. Ich książka prowadzi pary przez poczęcie i ciążę z naciskiem na dobre samopoczucie i wykorzystanie ruchu.

Zalecamy zdobycie kopii ich książki, aby uzyskać kompleksowy przewodnik, ale możesz sprawdzić kilka wskazówek Patricii poniżej!

Ruch i ćwiczenia w czasie ciąży

Po pierwsze, czy możesz nam opowiedzieć trochę o swojej książce, The Wise Woman's Guide to Your Healthiest Pregnancy and Birth?

The Wise Woman's Guide to Your Healthiest Pregnancy and Birth jest radosnym przewodnikiem dla kobiet i mężczyzn przez okres przedkoncepcyjny, ciążę, poród/delivery i okres poporodowy przy użyciu ruchu, odżywiania, oddychania, medycyny stylu życia i mądrości.

Książka jest wypełniona ćwiczeniami wzmacniającymi, stabilizującymi i uelastyczniającymi, ćwiczeniami oddechowymi, wskazówkami dotyczącymi jedzenia, starożytną mądrością popartą dzisiejszą nauką oraz staroświeckimi wskazówkami, które mają na celu wspieranie kobiet w tym wspaniałym okresie wielkich zmian.

Jakie są najważniejsze rzeczy, na których należy się skupić, aby ciąża była zdrowa i szczęśliwa?

Pozytywne nastawienie, dobre wsparcie, ćwiczenia, dobre odżywianie i prawidłowe oddychanie pomogą Ci mieć zdrową i szczęśliwą ciążę. Najważniejszym priorytetem dla kobiety w ciąży, aby pozostać szczęśliwą, zdrową i mieć zdrowsze dziecko, jest posiadanie wspierających i pozytywnych relacji. Ta książka prowadzi czytelniczkę do stworzenia sieci wsparcia, aby mogła się doskonalić w tym czasie i zapobiegać problemom, które u tak wielu kobiet mogą się pojawić (depresja poporodowa, ból, niepokój).

Dlaczego kobiety powinny traktować ruch i ćwiczenia jako priorytet w czasie ciąży?

Najlepszym sposobem na zdrową ciążę i zdrowe dziecko jest ruch! Ruch jest najlepszym sposobem na obniżenie stanu zapalnego, co pomaga przekazać pozytywne geny swojemu potomstwu. Ruch pomaga również wypacać toksyny, poprawia zdrowie psychiczne i sprawia, że jesteś silna i sprawna przed porodem/porodem.

Aby dobrze się ruszać, musimy dobrze oddychać! Oddychanie jest podstawą wszystkiego. Problem polega na tym, że 100% kobiet w ciąży ma dysfunkcje oddechowe. Ponieważ kobieta w ciąży nie ma dostępu do przepony, nie będzie mogła w pełni efektywnie oddychać. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia oddechowe zawarte w książce, będziesz w stanie skompensować je w najlepszy możliwy sposób, aby zmniejszyć szanse na wystąpienie objawów. Objawy te mogą obejmować mdłości, niepokój, zamglenie mózgu, utratę pamięci, zmęczenie i wiele innych.

Czy ćwiczenia fizyczne są w ogóle korzystne dla dziecka?

Absolutnie! Ponieważ ćwiczenia są pierwszym sposobem na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przekażesz swojemu dziecku pozytywne geny i wyciszysz lub przyciemnisz światło na geny negatywne. Ponadto, gdy kobiety ćwiczyły w czasie ciąży, przynajmniej 30 minut dziennie, wzmacniały neuroplastyczność mózgu dziecka.

Jedyną rzeczą, której należy unikać, są sporty ekstremalne i sporty o wysokiej intensywności, ponieważ mają one negatywny wpływ i mogą cię zaognić. Mężczyźni i kobiety powinni umiarkowanie ćwiczyć, robiąc coś, co kochają przez 6 miesięcy przed poczęciem, a kobiety powinny kontynuować ćwiczenia w czasie ciąży tak długo, jak długo są one zatwierdzone przez ich OBGYN.

Czy może nam Pani podać kilka przykładów ćwiczeń, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Szybki spacer 30 minut lub więcej dziennie, najlepiej na łonie natury i przy ulubionej muzyce. Jazda na rowerze jest świetna, a szczególnie dobra, jeśli rozwinie się u Ciebie cukrzyca ciążowa. Taniec jest fantastyczny i stanowi potrójne zagrożenie: zyskujesz 3x więcej korzyści zdrowotnych, ponieważ taniec to ruch, medytacja i muzyka! Bardzo pomocne mogą być ćwiczenia wzmacniające dolne partie pośladków, mięśnie pośladkowe średnie (gluteus medius), rdzeń, dno miednicy, stabilizatory łopatki, nogi, łydki i stopy!

Moja książka zawiera zdjęcia i opisy konkretnych ćwiczeń, rozciągania, mobilizacji nerwów, a nawet ćwiczeń samomobilizujących, które pomogą kobietom czuć się dobrze i silnie przez całą ciążę.

Uwzględniamy nawet prawidłową postawę, karmienie piersią i mechanikę ciała po porodzie.

Gdybyś mogła dać mamie w ciąży tylko jedną radę, co by to było?

Wizualizuj sobie całe swoje doświadczenie od prekoncepcji, ciąży, porodu i połogu. Pomyśl o tym, jak chcesz, aby ten czas w Twoim życiu wyglądał, jak z wdziękiem przejdziesz przez wyzwania z łatwością, jak będziesz najlepszą mamą, jaką możesz być i wyjdziesz z tego zwycięsko! ENJOY ten cudowny czas matriscence!

Jaki był Twój ulubiony sposób na poruszanie się podczas ciąży? Daj nam znać poniżej w komentarzach!

Bio eksperta

Nazywam się Patricia Ladis, PT, CBBA i od 22 lat zajmuję się holistyczną fizykoterapią, a także jestem behawioralnym analitykiem oddechu. Byłam profesjonalną tancerką i od 1999 roku zajmuję się przywracaniem kobiet na scenę lub do uprawiania sportów na wysokim poziomie po ciąży lub kontuzji. Specjalizuję się w tenisie, tańcu, rdzeniu, oddychaniu i docieraniu do pierwotnej przyczyny bólu, aby wyeliminować go na dobre. Jestem założycielką WiseBody PT, współzałożycielką First 1000 Days of Wellness, Global Wellness Institute Chair for the First 1000 Days Initiative (for Perinatal Wellness), oraz autorką The Wise Woman's Guide to Your Healthiest Pregnancy and Birth.

You May Also Like:

Ćwiczenia po porodzie [Kiedy, co i jak od eksperta]

50 śmiesznych cytatów o ciąży, do których każda mama będzie się odnosić

Korzyści z zajęć jogi w ciąży + Opcje w pobliżu Ciebie!

TEN POST SŁUŻY WYŁĄCZNIE CELOM INFORMACYJNYM I ROZRYWKOWYM, JEŚLI POTRZEBUJESZ POMOCY MEDYCZNEJ, ZWRÓĆ SIĘ DO SWOJEGO LEKARZA SPECJALISTY.