Oparzenia słoneczne w ciąży - co powinnaś wiedzieć!


Akcesoria dla rodziców i niemowląt
Dwustronny Kokon Dla Noworodka / Otulacz Muzpony Havana Kup teraz
Poduszka do Noszenia i Karmienia Candide - Wsparcie Snu Topponcino Kup teraz
Torba do Wózka + Przewijak Fresk - Dachsy Kup teraz

Nie ma nic lepszego niż ciepło i blask, gdy słońce całuje Twoją skórę! Nawet jeśli masz zły dzień, dawka witaminy D może zdziałać cuda, uspokajając niespokojny umysł i dodając energii zmęczonemu ciału. Nic dziwnego, że dzień spędzony nad basenem lub na plaży z ukochaną osobą tak dobrze wpływa na umysł, ciało i duszę. Jest to szczególnie prawdziwe dla przyszłych mam. Ale co zrobić, jeśli w czasie ciąży doznasz poparzenia słonecznego?

Oczywiście, jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, możliwe jest, aby uzyskać zbyt wiele z tego, co dobre. Każda z nas doświadczyła kiedyś paskudnego oparzenia słonecznego, a dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia najlepiej jest unikać zbyt dużej ilości szkodliwych promieni UV. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, które mają specjalne wymagania, jeśli chodzi o oparzenia słoneczne.

Poniżej zamieszczamy pomocne pytania i odpowiedzi, z których dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o oparzeniach słonecznych w czasie ciąży.

P: Czy jesteś bardziej podatna na oparzenia słoneczne w ciąży?

O: Tak. Kobiety w ciąży mają zwiększony poziom hormonów, które sprawiają, że ich skóra jest bardziej wrażliwa, w tym bardziej wrażliwa na słońce. Ponieważ promienie UV łatwiej przenikają przez skórę, kobiety w ciąży są bardziej narażone na poparzenia. W rzeczywistości poparzą się one szybciej niż kobiety w ciąży, a ryzyko zachorowania na raka skóry jest u nich nieznacznie podwyższone. Jednak zbyt duża ekspozycja na słońce ma również inne konsekwencje dla przyszłych matek.

Te same hormony, które pomagają Twojemu ciału rosnąć i pielęgnować rozwijające się dziecko, powodują również, że komórki wytwarzające pigment w Twojej skórze zaczynają pracować na najwyższych obrotach. Oznacza to, że zamiast opalenizny, Twoja ekspozycja na słońce może skutkować uszkodzeniami słonecznymi na całe życie. Jeszcze bardziej niepokojące dla wielu kobiet jest to, że słońce może powodować u nich melazmę, czyli szare lub brązowe plamy na twarzy lub szyi, które mogą nigdy nie zniknąć.

P: Czy oparzenie słoneczne w ciąży może mieć wpływ na nienarodzone dziecko?

O: Tak, ale tylko w rzadkich przypadkach. Podczas gdy przyszłe mamy z pewnością muszą martwić się o własne zdrowie i bezpieczeństwo, wiele z nich jest bardziej zaniepokojonych tym, czy oparzenie słoneczne może mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Niestety, może to mieć pewne skutki. Po pierwsze, zbyt intensywne przebywanie na słońcu może prowadzić do odwodnienia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ odwodnienie może prowadzić do przedwczesnych skurczów. Powinnaś pamiętać, aby pić dużo wody w miesiącach letnich i pozostać nawodnioną niezależnie od obaw związanych ze słońcem!

Po drugie, promienie UV rozkładają w organizmie kwas foliowy, który jest niezwykle ważny dla zdrowia i rozwoju dziecka jeszcze w macicy. W szczególności, kwas foliowy pomaga zapobiegać wadom wrodzonym. Z tego powodu szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży jest zbyt częste przebywanie na słońcu w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

P: Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym w ciąży?

O: Pod wieloma względami kobiety w ciąży mogą polegać na tych samych metodach, które stosowały, aby uniknąć oparzeń słonecznych przed zajściem w ciążę. Mianowicie, zakrywając nagą skórę ubraniem i stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF co najmniej 40. Jeśli jednak chodzi o krem z filtrem, przyszłe mamy muszą wybierać mądrze. Różne marki kremów z filtrem przeciwsłonecznym wykorzystują różne składniki, aby chronić Twoją skórę. Ja osobiście uwielbiam Earth Mama Sunscreen + sztyft jest łatwy do rozprowadzenia!

Niektóre z tych formuł, jak np. te wykorzystujące tlenek cynku i dwutlenek tytanu, osiadają na skórze i są ogólnie uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jednak za wszelką cenę należy unikać filtrów przeciwsłonecznych zawierających oksybenzon, ponieważ wchłania się on przez skórę i może w końcu dotrzeć do krwiobiegu - i do rozwijającego się dziecka.

Nawet przy zachowaniu tych środków ostrożności, powinnaś trzymać się z dala od słońca w godzinach największego nasłonecznienia i pić dużo wody. I choć kusi Cię, aby pokazać swój powiększający się brzuch, pamiętaj, że słońce będzie w niego razić pod każdym kątem, co zwiększy ryzyko poparzeń słonecznych na Twoim brzuchu.

P: Jak wyleczyć oparzenie słoneczne w ciąży?

O: Nawet stosując odpowiednie środki ostrożności, nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie ochronić się przed oparzeniami słonecznymi. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów, które łagodzą ból i leczą poparzoną skórę. Niestety, nie wszystkie z nich są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Na przykład, należy unikać produktów zawierających lidokainę.

Zamiast tego powinnaś wybrać żel lub olejek aloesowy do leczenia oparzeń słonecznych. Zalecam przechowywanie go w lodówce do czasu, aż będzie potrzebny, abyś mogła cieszyć się jeszcze większą ulgą po jego zastosowaniu.

Chłodna kąpiel lub prysznic również mogą pomóc bezpiecznie złagodzić oparzenia słoneczne. Niektórzy ludzie przysięgają, że dodanie odrobiny octu jabłkowego do wody w wannie pomoże im w leczeniu bolesnej i zaognionej skóry. Jeśli czujesz, że Twój poziom niepokoju wzrasta z powodu obaw, że oparzenie wpłynęło na Twoje dziecko, ćwicz głębokie oddychanie i staraj się zachować spokój. Zdecydowana większość oparzeń słonecznych jest głęboka jak skóra i raczej nie wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka.

P: Kiedy powinnaś udać się do lekarza w związku z oparzeniem słonecznym w ciąży?

O: Oparzenia słoneczne są często bolesne, ale zazwyczaj bledną w ciągu kilku dni, nawet jeśli nie stosujesz żadnych metod leczenia. Nie są one zazwyczaj niebezpieczne dla mamy lub dziecka i najczęściej mogą być leczone w domu, jeśli odczuwasz dyskomfort. Jeśli jednak oparzenie słoneczne jest tak poważne, że na skórze pojawiły się pęcherzyki lub pojawił się drenaż, zgłoś się do lekarza. Pomocy medycznej należy szukać również w przypadku odwodnienia lub przegrzania organizmu do tego stopnia, że trudno Ci oddychać.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to znaczne pragnienie, suchość w ustach, zawroty głowy oraz pocenie się lub oddawanie moczu w mniejszym stopniu niż zwykle. W rzadkich przypadkach oparzenia słoneczne mogą prowadzić do gorączki i jest to również znak, że konieczna jest pomoc lekarska. Pamiętaj, aby zgłosić się do lekarza, jeśli doznasz poparzenia słonecznego, a następnie pojawi się u Ciebie gorączka 100 stopni lub wyższa.

Chociaż z pewnością istnieje wiele niebezpieczeństw związanych z poparzeniem słonecznym w ciąży, kobiety w ciąży nie muszą całkowicie unikać słońca. W rzeczywistości zdrowo jest wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć słońca i świeżego powietrza. Umiarkowane przebywanie na słońcu z zachowaniem powyższych środków ostrożności prawdopodobnie nie spowoduje żadnych problemów. Jeśli jednak zastanawiasz się nad konkretnym scenariuszem lub pytaniem, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem i postępować zgodnie z jego wskazówkami.

You May Also Like:

5 ważnych sygnałów, aby zadzwonić do lekarza w ciąży

Ochrona przeciwsłoneczna a dziecko [Kiedy jest bezpieczna i nasze ulubione]

Stopy w ciąży? Oto 15 świetnych butów na opuchnięte stopy


Sprawdź ofertę zabawek, mat edukacyjnych i karuzeli do łóżeczka
Zabawki Janod - Tablica z Magnesami w Walizce 4 w 1 Kup teraz
Mata Edukacyjna Skip Hop - ABC & Me Kup teraz
Karuzela do Łóżeczka Little Dutch - Biała / Ocean / Mięta Kup teraz